2021 NPC Northwest Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dillon St Michael
Super Heavyweight
1. John Ott
2. Shaun Meseberg
3. Rich Wetzel

Heavyweight
1. Mani Morrell
2. Atticus Field
3. Ivory Floyd
4. Allyn Rickards
5. James Tribble

Light Heavyweight
1. Dillon St Michael
2. Rowland Iyinbor
3. Joel Strutz
4. Brannon Dooley
5. Daniel Cervantes
6. Greg Eberle
7. Reyes Mora

Middleweight
1. Tim O'Malley
2. Zach Tingle
3. Wilson Holocher
4. James Oxford

Novice
1. Zach Tingle
2. Atticus Field
3. Lucas Garner
4. Reyes Mora

Bantamweight
1. Brandon Thomas
2. Johnny Adams

Masters Over 40
1. Rowland Iyinbor
2. Chris Guynn
3. Lucas Garner
4. Ivory Floyd
5. Allyn Rickards

Masters Over 50
1. Scuba Steve Gartner
2. Mike Beggs
3. Jim Foust
4. Rich Wetzel

Masters Over 60
1. Donald Baker
2. Rick Vahlberg
3. Richard Sather
4. Mike Beggs

FIGURE

Overall Winner
Julia Monroe
Class A
1. Julia Monroe
2. Courtney McLean
3. Heather Alderson
4. Joni Shibata
5. Stefanie Brophy
6. Shalisa Beck
7. Ashley Hartley

Class B
1. Parwati Martin
2. Gigi-Shirrell Alvarez
3. Regina Zamora
4. Melody Kelly
5. Sarah Starr
6. Kellie Haner
7. Blanca Barron

Novice
1. Courtney McLean
2. Pamela McHugh
3. Kellie Haner
4. Blanca Barron
5. Sarah Starr
6. Ashley Hartley

True Novice
1. Rachel Hester
2. Joni Shibata
3. Blanca Barron

Masters Over 35
1. Heather Alderson
2. Gigi-Shirrell Alvarez
3. Stefanie Brophy
4. Christine Scott

Masters Over 40
1. Heather Alderson
2. Kellie Haner
3. Christine Scott

Masters Over 45
1. Rachel Hester
2. Christa Bithell
3. Shalisa Beck

Masters Over 50
1. Parwati Martin
2. Regina Zamora
3. Melody Kelly
4. Pamela McHugh
5. Shalisa Beck

Masters Over 55
1. Machelle Amore
2. Linda Kopetzky
3. Julie Stoddard

Masters Over 60
1. Linda Kopetzky

BIKINI

Overall Winner
Christine Sim
Class A
1. Christine Sim
2. Ellie Wilson
3. Bree Burton
4. Michelle Galvan
5. Liesl Staab
6. Yessenia Uribe
7. Cynthia Foster
8. Christol Kratzer
9. Sonia Ludwig

Class B
1. Danielle Rainwater
2. Talla Amini
3. Jessica Naccarato
4. Alexis Schumacher
5. Marie Ostro
6. Dayna Onaga
7. Roxsana Cisneros Toscano
8. Regina Zamora
9. Christine Baustian
10. Julie Elledge

Class C
1. Kamoni Williamson
2. Holly Rouse
3. Anna Hitt
4. Bianca Sullivan
5. Bridgette Larsen
6. Lacey San Juan
7. Tina McCuen
8. Liz Gillispie
9. Mary Ohm

Novice Class A
1. Ellie Wilson
2. Michelle Galvan
3. Bree Burton
4. Cynthia Foster
5. Christol Kratzer
6. Pricilla Rhine

Novice Class B
1. Marie Ostro
2. Natalie Dodd
3. Roxsana Cisneros Toscano
4. Sheryl Guyon
5. Christine Baustian
6. Julie Elledge

Novice Class C
1. Holly Rouse
2. Bianca Sullivan
3. Bridgette Larsen
4. Liz Gillispie
5. Lacey San Juan
6. Corie Cline

True Novice Class A
1. Michelle Galvan
2. Yessenia Uribe
3. Roxsana Cisneros Toscano
4. Linda Hoffner
5. Christol Kratzer

True Novice Class B
1. Bianca Sullivan
2. Lacey San Juan
3. Yu Kyung Nelson
4. Liz Gillispie
5. Mary Ohm
6. Christine Baustian

Masters Over 35
1. Christine Sim
2. Marie Ostro
3. Christol Kratzer
4. Linda Hoffner
5. Julie Elledge

Masters Over 40
1. Dayna Onaga
2. Yu Kyung Nelson
3. Natalie Dodd
4. Christol Kratzer
5. Sonia Ludwig

Masters Over 45
1. Yu Kyung Nelson
2. Tina McCuen
3. Sonia Ludwig
4. Merilyn Stredwick
5. Corie Cline

Masters Over 50
1. Regina Zamora
2. Tina McCuen
3. Merilyn Stredwick
4. Sheryl Guyon

Masters Over 55
1. Sheryl Guyon
2. Linda Kopetzky
3. Julie Stoddard

Masters Over 60
1. Linda Kopetzky

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Victor Fong
Class A
1. Victor Fong
2. Timothy Hopkins
3. Hector Montanez
4. Wilson Holocher
5. Zack Granly

Class B
1. Panjachot Montian
2. Jedadiah Bickham
3. Richard Wilson
4. Lance Jones
5. JJ Johansen

Junior
1. Enrique Silva

Novice Class A
1. Timothy Hopkins
2. Hector Montanez
3. Enrique Silva
4. Michael Ernsdorff

Novice Class B
1. Jeremy Ocbian
2. Zack Granly
3. Clifford Griffin
4. Gerald Lopezcepero

True Novice
1. Timothy Hopkins
2. Jedadiah Bickham
3. Richard McKinney
4. Enrique Silva
5. Gerald Lopezcepero
6. Michael Ernsdorff

Masters Over 35
1. Victor Fong
2. Richard Wilson
3. Lance Jones
4. Shamim Zare
5. Tom Alderson

Masters Over 40
1. Tom Alderson
2. JJ Johansen
3. Clifford Griffin

Masters Over 50
1. Scuba Steve Gartner
2. Roger Montgomery
3. Clifford Griffin

Masters Over 60
1. Roger Montgomery
2. Richard McKinney
3. Rick Vahlberg

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
James Toyas
Class A
1. Zach Tingle
2. Elijah Dobin
3. Daniel Cervantes
4. Wilson Holocher
5. Corey Naccarato
6. Preston Henman
7. Zack Granly
8. Raul Beltran

Class B
1. James Toyas
2. Chris Guynn
3. James Tribble
4. Shaun Meseberg
5. Grant Reader
6. Jakub Kusiak
7. Jim Vandanacker
8. Judah Brown

Novice Class A
1. Elijah Dobin
2. Corey Naccarato
3. Zack Granly
4. Raul Beltran

Novice Class B
1. Jakub Kusiak
2. Preston Henman
3. Alex Limatoc

Masters Over 35
1. James Toyas
2. Chris Guynn
3. Shamim Zare
4. Jim Vandanacker

Masters Over 40
1. Chris Guynn
2. Tom Alderson

Masters Over 50
1. Scuba Steve Gartner
2. Jim Foust

Masters Over 60
1. Roger Montgomery
2. Rick Vahlberg

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Leann George

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Julia Monroe
2. Christa Bithell
3. Pamela McHugh
4. Rian Miles
5. Amber Boumann

Novice
1. Machelle Amore
2. Amber Boumann

Masters Over 45
1. Christa Bithell
2. Leann George
3. Machelle Amore
4. Pamela McHugh

WELLNESS

Overall Winner
Julia Monroe
Class A
1. Danielle Guerra
2. Heather Alderson
3. Jessica Naccarato
4. Roxsana Cisneros Toscano
5. Ashley Hartley
6. Drew Benzion

Class B
1. Julia Monroe
2. Ariel Rosenkranz
3. Lainey Blackwood
4. Talla Amini
5. Sarah Collins
6. Rian Miles
7. Blanca Barron

Novice
1. Danielle Guerra
2. Talla Amini
3. Roxsana Cisneros Toscano
4. Rian Miles
5. Ashley Hartley
6. Drew Benzion

True Novice
1. Roxsana Cisneros Toscano
2. Joni Shibata

Masters Over 35
1. Danielle Guerra
2. Heather Alderson
3. Dayna Onaga
4. Sarah Collins